Lütfen İnceleyin

Ödeme ve İptal Politikası

Karınca herkesin anlayabileceği, kısa ve açıklayıcı bir ödeme ve iptal politikasına sahiptir. Lütfen ödeme işlemlerini yapmadan önce bu ‘Ödeme ve İptal Politikası’nı dikkatlice okuyunuz. Bu metinde haklarınız ve yükümlülükleriniz için bilgi edinebilirsiniz. Ödeme ve İptal politikasının güncelliği buradan yayınlandığı andan itibaren geçerlidir. Kullanıcılar bunu takip etmekle yükümlüdür. Karınca uygulamasını kullanan ve sisteme kendisini kullanıcı olarak kaydeden bütün kullanıcılar aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır.

1. Ödeme Yöntemi

Ödemelerinizi, Karınca uygulaması üzerinden, kullandığınız Google Play ya da Itunes Store hesabı aracılığıyla, sadece online olarak yapabilirsiniz. Banka havalesi yada eft kabul edilmemektedir. Online ödeme yöntemi dışında bir ödeme aracımız bulunmamaktadır.

2. Uygulama Üzerinden Kredi Kartınızla Ödeme

Her türlü kredi ya da banka kartınızla, Google Play veya Itunes Store hesabınız üzerinden online ödeme yapabilirsiniz. Üyelikler için online ödemelerinizde, ödeme adımının sonunda kredi/banka kartınızdan tutarın çekimi gerçekleşecektir. Muhtemel üyelik iptallerinde, iadeniz ödeme yaptığınız karta, ödeme yaptığımız Google Play yada Itunes Store tarafından yapılacaktır. İade süresi hakkında geçerlilikler Google Play yada Itunes Store tarafından belirlenmiştir.

3. Sipariş Bedeli İadesi

Siparişlerinizin olası sebeplerle iptali durumunda; iptal talepleriniz Google Play ya da Itunes Store tarafından hesabınıza ve/veya kredi kartınıza iade eder. Bu süreçteki kurallar Google Play ya da Itunes Store tarafından belirlenmiştir.

4. Premium Üyelik Başlangıcı

Talep ettiğiniz üyelik, ödemenizle birlikte hemen hesabınıza tanımlanır. Yaşanabilecek olası sıkıntılar için Karınca ekibi size yardımcı olmaya isteklidir. İletişim kurmanız ya da ekibimizin yaşanmış sıkıntıyı fark etmesi halinde, hemen çözüm için harekete geçilir.

5. Ödeme Takibi

Söz konusu sistem herhangi bir sorun nedeni ile işlemi gerçekleştiremiyorsa ödeme sayfası sonucunda ziyaretçimiz bu durumdan haberdar edilmektedir. Belirtilen üyelik işlemi bir hata sebebiyle gerçekleşmeyecek olursa, üyelik almaya çalışan kişi ile iletişim kurulmaktadır. Bu durum üyemizin e posta adresi ya da telefonu üzerinden teyit edilmektedir. Karınca ücretli üyelik hizmetlerinin tamamlanması için kullanıcıya karşı sorumlulukla hareket etmektedir.

Önemli Not

Ücretli üyelik işlemini tamamlayamadığınızı düşünüyorsanız, lütfen Karınca uygulamasına girip, Profil sekmesinden, “Plan Detayları” alanını inceleyin. Eğer herhangi bir hata görüyorsanız hemen bizimle iletişime geçin. Karınca ekibi yaşanabilecek olumsuzlukları çözmek için sizin yanınızdadır.

Karınca Hazırlık